Piątek, 21 czerwiec. Imieniny Alicji i Alojzego.
*** UWAGA!!!  Wpłaty za wywóz śmieci należy regulować na indywidualny nr konta ***
Komunikat Urzędu Gminy:
Jesteśmy gminą miejsko - wiejska, położoną na terenie powiatu konińskiego. Naszą misja jest wspieranie rozwoju rolnictwa oraz tworzenie dogodnych warunków do rozwoju gospodarczego dzięki położeniu przy autostradzie A - 2.

News

Wymiana polsko – niemiecka

Spotkanie po roku

W dniach od 16.10. – 20.10.2017 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Radolinie spotkali się z poznaną w ubiegłym roku szkolnym w ramach wymiany młodzieżowej grupą uczniów z Crivitz w Niemczech. Tym samym mieli  przyjemność wyjazdu i poznania urokliwego miasteczka położonego w  Meklenburgii Przedniej w okolicy Schwerinu.

W pierwszym dniu wizyty uczniowie odbyli w towarzystwie niemieckich przyjaciół spacer po Crivitz i mieli okazję poznać miasto. Drugi dzień  upłynął na zwiedzaniu szkoły oraz zajęciach lekcyjnych, w których wzięli udział. Po południu udali się do pobliskiego  muzeum, w którym mogli zobaczyć  narzędzia i urządzenia wykorzystywane przed laty w domostwach i gospodarstwach oraz  wystrój klasy z dawnej epoki.

Środa była dniem pełnym wrażeń; zoo w Schwerinie oraz jego mieszkańcy przywitali uczniów piękną pogodą. Niektórzy bardzo wczuli się w rozmowę ze  zwierzętami. Ciekawym uzupełnieniem zwiedzania było karmienie saren oraz muflonów. Radośćz karmienia była obustronna. Wieczorem – ku zadowoleniu wszystkich – odbyło się wesołe grillowanie u Pana Illmanna.

W czwartek uczniowie mieli możliwość spotkania się z Panią Burmistrz i zwiedzenia  siedziby władz miejskich. Zostali zaproszeni na poczęstunek  do sali spotkań. Była okazja rozmowy z Panią Burmistrz na temat jej pracy, przebudowy placu szkolnego oraz spotkań z młodzieżą. Bardzo ważnym punktem tego dnia było zasadzenie symbolicznego drzewa przyjaźni przez uczniów obu szkół. Tym razem był to miłorząb, długowieczne drzewo, które jako jedyne przetrwało wybuch bomby w Hiroszimie.

 Po  pięciu dniach, podczas których uczniowie mieli możliwośćpoznać otoczenie, kulturę i codzienność  mieszkańców Crivitz, po wspólnych zabawach i poczęstunkach nadszedł czas wyjazdu.  Jak to zwykle przy pożegnaniach bywa, nie obyło się bez łez  i wymiany adresów. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani słodyczami i pamiątkami. Bogatsi w nowe przeżycia, doznania i doświadczenia  wrócili do domu i rodzimej placówki szkolnej, gdzie pewnie jeszcze długo będą wspominać i dzielić się wrażeniami z udanego pobytu w Niemczech.

Wszyscy uczestnicy wyjazdu dziękują Dyrekcji, Rodzicom, Panu Burmistrzowi oraz organizacji międzynarodowej za zaangażowanie w to przedsięwzięcie izorganizowanie uczniom wspaniałego pobytu w Niemczech.

MMM