Czwartek, 05 październik. Imieniny Apolinarego i Placyda.
*** UWAGA!!!  Wpłaty za wywóz śmieci należy regulować na indywidualny nr konta ***
Komunikat Urzędu Gminy:
Jesteśmy gminą miejsko - wiejska, położoną na terenie powiatu konińskiego. Naszą misja jest wspieranie rozwoju rolnictwa oraz tworzenie dogodnych warunków do rozwoju gospodarczego dzięki położeniu przy autostradzie A - 2.

News

TRZYDNIOWA WYCIECZKA

 

W Karkonoszach i stolicy „Krecika”

 

Koniec roku szkolnego sprzyja organizowaniu różnych wycieczek dla dzieci
i młodzieży. Każdorazowy wyjazd tego typu to nie tylko odskocznia od codziennych obowiązków, ale przede wszystkim sposób na doskonałą integrację zespołów klasowych w ciekawych miejscach kraju i poza jego granicami.

Wiedzą to zapewne szóstoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie, którzy od 12. do 14 czerwca 2017 r. wspólnie ze swoimi wychowawcami: Justyną Szczot, Beatą Matczak, Agnieszką Sołtysiak i Przemysławem Ciesielskim (organizator wycieczki) zgłębiali  tajniki Polski, i Czech. Wtedy to  zrealizowali program: „W Kotlinę Jeleniogórską i do Pragi”, którego wytyczne z ramienia biura „Rajdtour” w Koninie pomogła im wcielić w życie pilot podróży - Sylwia Wojciechowska.

O tym co zobaczyli i czego doświadczyli uczniowie, i nauczyciele z golińskiego „Julka” w poniższej relacji.

 

I  DZIEŃ (poniedziałek, 12 czerwca 2017 r.)

 

Szóstoklasiści wyjechali z Goliny pod opieką swoich nauczycieli tuż po 6.00. Po kilkugodzinnej podróży przyjechali do Piechowic. Złożyli tam wizytę w Hucie Szkła Kryształowego „Julia”. W towarzystwie przewodnika poznali jej 140-letnią historię. Zobaczyli jak wygląda piec hutniczy, formowanie gorącego szkła i jego tradycyjne ręczne zdobienie.

Następnie przejechali do Sobieszowa, gdzie przespacerowali się do ruin zamku pięknej Kunegundy na Górze Chojnik (627 m n.p.m.), będącej enklawą Karkonoskiego Parku Narodowego. Później udali się do Szklarskiej Poręby. Tam wędrowali górskim szlakiem prowadzącym do największego wodospadu w SudetachKamieńczyka. Wieczorem spacerowali uliczkami Szklarskiej Poręby. W międzyczasie podziwiali pomnik „Ducha Gór”. Na zakończenie dnia udali się na nocleg do pensjonatu „Gawra”.

 

II  DZIEŃ (wtorek, 13 czerwca 2017 r.)

 

Wczesnym rankiem grupa z Goliny wyjechała do stolicy Czech i ojczyzny doskonale nam znanych bajek takich jak: „Krecik”, „Sąsiedzi” czy „Przygody rozbójnika Rumcajsa”. W mieście o Stu Wieżach zwiedzili Hradczany. Wzięli udział w uroczystej zmianie warty na Placu Zamkowym. Podziwiali katedrę św. Wita oraz tamtejsze ogrody zamkowe. Następnie przeszli Mostem Karola na Rynek Staromiejski celem zobaczenia kamienic, ratusza z największą atrakcją -  ruchomym zegarem Orloy. Byli też na Placu Wacława. Wieczorem wrócili do Polski na nocleg.

 

III  DZIEŃ (środa, 14 czerwca 2017 r.)

 

Rano uczniowie wraz z nauczycielami z powrotem wrócili do Czech, by w Adrspach móc podziwiać Skalne Miasto. Tam odbyli spacer trasą turystyczną, podczas którego zachwycali się monumentalnymi formami skalnymi i wodospadem. Do tego wszystkiego nie lada atrakcją była dla szóstoklasistów przejażdżka tratwą po położonym bardzo wysoko nad poziomem morza jeziorku.

Później po kilkugodzinnej wizycie w Skalnym Mieście wyjechali w drogę powrotną do Goliny, by w granicach godz. 23:00 wrócić do swoich domów.

 

Podsumowując niniejszy artykuł, można śmiało powiedzieć, że kolejna wycieczka, chociaż przeszła już do historii, to na pewno dostarczyła jej uczestnikom wielu pozytywnych wrażeń. Była niezłą frajdą. Pozwoliła odkryć na nowo piękno przyrody i zabytków dwóch sąsiadujących z sobą krajów – Polski i Czech.

 

Przemysław Ciesielski