Wtorek, 16 kwiecień. Imieniny Julii i Benedykta.
*** UWAGA!!!  Wpłaty za wywóz śmieci należy regulować na indywidualny nr konta ***
Komunikat Urzędu Gminy:
Jesteśmy gminą miejsko - wiejska, położoną na terenie powiatu konińskiego. Naszą misja jest wspieranie rozwoju rolnictwa oraz tworzenie dogodnych warunków do rozwoju gospodarczego dzięki położeniu przy autostradzie A - 2.

News

III Festiwal Dyni i Ziemniaka na nami

30 września w Sołectwie Rosocha odbył się III Festiwal Dyni i Ziemniaka, który zorganizował Dom Kultury w Golinie. Impreza ta wpisała się w kalendarz imprez Gminy Golina i jest organizowana co roku w innym miejscu.

W tym roku festiwal zawitał do Rosochy, gdzie tłumy przybyły na to wydarzenie. Celem tej imprezy jest propagowanie, kultywowanie tradycyjnych potraw z dyni i ziemniaków.

W trakcie festiwalu odbyły się dwa konkursy: Konkurs na najsmaczniejszą potrawę z dyni i ziemniaka, Konkurs na najpiękniejszą panią dynię i pana ziemniaka.

Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonała Przewodnicząca Rady Miejskiej Urszula Furmaniak.

Impreza rozpoczęła się o 15:00 i na scenie odbyła się część artystyczna. Na samym początku festiwalu zaprezentowała się Orkiestra Dęta OSP Golina działająca przy DK Golina (kapelmistrz Artur Wieczorek) i grupa mażoretek, które prowadzi Justyna Tomczak.

Ponadto wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Kawnicach, które zostały przygotowane przez opiekuna Marzenę Katulską oraz Urszulę Lisiewską. Dzieci wystąpiły z programem wokalnym, tanecznym i instrumentalnym.  Kolejnym punktem programu był występ zespołu Senior, który przygotował koncert pn.: „Pożegnalne lato” (instruktor Justyna Wysocka i Bogusz Bartkowiak).

Po raz pierwszy zaprezentowały się „Odważne Gumisie” zuchy ze Szkoły podstawowej im. J. Słowackiego w Golinie i kadrylem rajdowym (opiekun Iwona Kasprzak).   Po raz pierwszy festiwal nabrał charakter międzynarodowy. Na zaproszenie Stowarzyszenia Kulturalnego „Tradycja” przybył zespół WYKRUTASIKI z Lwowa, który zaprezentował tradycyjne tańce ukraińskie: Kozeczuk i Gospodyni oraz młodzi soliści.

Gwiazdą wieczoru był zespół disco polo LILI, który rozbawił publiczność i zachęcił do wspólnej zabawy. Do późnych godzin nocnych trwała zabawa z DJ-em.

Podczas  imprezy było można skosztować dania festiwalowe: zupa krem z dyni /Damian Ciesielski/, żur na swojskim zakwasie z ziemniakami /Diana Gomułka/,  pyroczok /Diana Gomułka/, kluski leniwe z dyni i gulaszem /Diana Gomułka/, wiejski smalec/Edyta Jachnik/, kompot z dyni /Edyta Jachnik/, makaron z dynią i mięsem /Edyta Jachnik/, gzik z ziemniakami /Edyta Jachnik/, zapiekanka ziemniaczano-mięsna /Diana Gomułka/, ciasta /Beata Ciesielska/, ketchup z dyni /Damian Ciesielski/.

Tradycyjnie odbył się konkurs na „Najsmaczniejsza potrawę z dyni i ziemniaka”. Jury w składzie: Sylwia Kudła, Stanisława Jasiczek, Kazimierz Substelny spośród zgłoszonych potraw przyznało nagrody i wyróżnienia. Nagrodzone dania z dyni: 1. Zupa z dyni (Władysława Górna – Rosocha) 2. Miejsce. Babeczki dyniowe (Hanna Rybarczyk – Rosocha) 3. Miejsce: Dżem z dyni (KGW Węglew). Nagrodzone dania z ziemniaków: 1. Miejsce – Knedle z dynią (KGW Węglew), 2. Miejsce – Babka z ziemniaków (KGW Węglew) 3. Kluski ziemniaczane z boczkiem i cebulą (Stanisława Ligocka – Rosocha).  Pozostałe potrawy zostały wyróżnione i otrzymali nagrody.

Drugim konkursem było przygotowanie  „Najpiękniejszej Pani Dyni lub Pana Ziemniaka”. Forma wykonania prac – dowolna technika z wykorzystaniem ziemniaka, dyni oraz dowolnych materiałów. Na konkurs wpłynęło 30 prac. Wyróżnione prace otrzymało Sołectwo Rosocha i Węglew. Wszystkie pozostałe prace zostały nagrodzone i otrzymały nagrody książkowe.

W trakcie imprezy były stoiska z rękodziełem: wyroby z wikliny, które były chętnie kupowane przez mieszkańców gminy.

Po raz kolejny na festiwal odbył się Rodzinny Rajd Rowerowy oraz rajd nordic walking.

Dom Kultury w Golinie składa podziękowania dla: Przewodniczącej Rady Miasta Urszuli Furmaniak, Naczelnika OSP Rosocha Henryka Nejmana, Sołtysa Ryszarda Kruszyny, pracownikom Domu Kultury i Urzędu Miejskiego w Golinie, druhów i druhen OSP Rosocha, mieszkańcom Sołectwa Rosocha za wszelką okazana pomoc w przygotowaniu Festiwalu Dyni i Ziemniaka.