Piątek, 08 grudzień. Imieniny Marii i Wirgiliusza.
*** UWAGA!!!  Wpłaty za wywóz śmieci należy regulować na indywidualny nr konta ***
Komunikat Urzędu Gminy:
Jesteśmy gminą miejsko - wiejska, położoną na terenie powiatu konińskiego. Naszą misja jest wspieranie rozwoju rolnictwa oraz tworzenie dogodnych warunków do rozwoju gospodarczego dzięki położeniu przy autostradzie A - 2.

News

HISTORYCZNIE I PLASTYCZNIE

Z okazji Jubileuszu Prymasostwa

600-lecie prymasostwa zobowiązuje, szczególnie nas Wielkopolan do pamięci o tak ważnym, okrągłym jubileuszu.

Źródła historyczne dowodzą, że ustanowienie tej prestiżowej godności dla polskiego Kościoła nastąpiło w I połowie XV wieku podczas soboru w Konstancji przy pełnym poparciu króla Władysława Jagiełły. Tytuł ten otrzymał wówczas metropolita gnieźnieński Mikołaj Trąba. Od tej też pory prymas stał się „głosem” scalającym państwo, cały lud wiernych, a nade wszystko Kościół i to nie tylko w tym wymiarze lokalnym.

Dla uczczenia wspomnianego wyżej jubileuszu w archidiecezji gnieźnieńskiej,  23 marca 2017 r. klasa IV c ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego  w Golinie,  pod kierunkiem swojego polonisty – Przemysława Ciesielskiego, wzięła udział  w specjalnych warsztatach historyczno - plastycznych. Miejscem spotkania był tutejszy dom kultury.

Na początku zajęć czwartoklasiści wysłuchali krótkiej prelekcji na temat tworzenia się struktur prymasostwa w Polsce. Zapoznali się z postaciami i dorobkiem najbardziej znanych i kojarzonych prymasów m.in. kard. Stefana Wyszyńskiego, kard. Józefa Glempa oraz obecnego abp. Wojciecha Polaka. Nie obyło się też bez przypomnienia o ich siedzibie, czyli prastarej katedrze gnieźnieńskiej. Wszystko to znalazło poparcie w fotograficznych źródłach ujętych w prezentacji multimedialnej.

Następnie pod okiem instruktor plastyki – Edyty Jachnik uczniowie wykonali szkice węglem przedstawiające wyżej wspomnianych prymasów. Co jak co, ale były one bardzo oryginalne w swoim przekazie. Wiele portretów zostało wykonanych z dbałością o najmniejsze detale osobowościowe.

Warsztaty w Domu Kultury w Golinie były doskonałym sposobem na pokazanie historii prymasostwa i wiążących się z nią postaci w korelacji z plastyką, która pozwoliła dzieciom
w bardziej przystępny sposób zrozumieć istotę obchodzonego w tym roku kościelnego jubileuszu.

Przemysław Ciesielski