środa, 06 grudzień. Imieniny Mikołaja i Emiliana.
*** UWAGA!!!  Wpłaty za wywóz śmieci należy regulować na indywidualny nr konta ***
Komunikat Urzędu Gminy:
Jesteśmy gminą miejsko - wiejska, położoną na terenie powiatu konińskiego. Naszą misja jest wspieranie rozwoju rolnictwa oraz tworzenie dogodnych warunków do rozwoju gospodarczego dzięki położeniu przy autostradzie A - 2.

News

Jubileusz 65.-lecia istnienia Biblioteki Publicznej w Golinie

65. lat w służbie  upowszechniania książki i kultury

0 Każdy jubileusz  jest okazją do wspomnień, które choć minione zawsze pozostają w pamięci, doskonałym „ impulsem" do cofnięcia się w przeszłość stała się przypadająca w 2015 roku 65. rocznica istnienia Biblioteki Publicznej w Golinie, która przez te wszystkie lata  na stałe wpisała się w historię gminy i powiatu, stając się aktywnym partnerem w dialogu społecznym integrującym społeczeństwo lokalne oraz  współtworzącym życie kulturalne w naszym mieście.

„ Biblioteka oknem na świat" pod takim hasłem odbywały się obchody  pięknego jubileuszu placówki.  Trwały one ponad miesiąc, wpisywało się w nie szereg imprez mających na celu propagowanie słowa pisanego oraz samej książnicy: wizyty przedszkolaków z „ Baśniowego Dworku", akcja „ Cała gmina czyta dzieciom"( uczniowie szkół podstawowych wysłuchali baśni w interpretacji: Radnego Rady Powiatu Konińskiego Zenona Paszka, Przewodniczącej Rady Miejskiej w Golinie Urszuli Furmaniak oraz Radnego  Rady Miejskiej w Golinie  Krzysztofa Szymańskiego.) spotkanie autorskie z Elizą Piotrowską, znaną pisarką dla dzieci współorganizowane przez bibliotekę w Golinie w ramach projektu „ Czytaj nie pytaj" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a realizowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Stare Miasto.

Godnym zwieńczeniem obchodów 65.-lecia istnienia golińskiej książnicy była uroczysta gala, która odbyła się w słoneczne piątkowe popołudnie- 22 maja 2015 roku- w auli Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika. Uroczystość, prowadzoną przez  dziennikarkę Martę Romaniszyn, zaszczycili swoją obecnością: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Piotr Nowak, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Jacek Kwiatkowski, Senator Rzeczypospolitej Polskiej Ireneusz Niewiarowski,  Radni Rady Powiatu Konińskiego: Andżelika Chojnacka, Zenon Paszek, Burmistrz Goliny Mirosław Durczyński wraz z małżonką, radni Rady Miejskiej w Golinie na czele z Przewodniczącą Rady Miejskiej w Golinie Urszulą Furmaniak, prof. Piotr Gołdyn, dyrektorzy szkół, instytucji i organizacji działających na terenie naszej gminy oraz dyrektorzy bibliotek z ościennych miejscowości z Dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie Henrykiem Janaskiem na czele. W tak ważnym dniu nie mogło oczywiście zabraknąć emerytowanych i obecnych pracowników biblioteki Publicznej  oraz wiernych czytelników i mieszkańców Goliny.

Dyrektor Żanetta Matlewska powitała serdecznie wszystkich zebranych,  przybliżając im jednocześnie w telegraficznym skrócie genezę powstania oraz szerokie spektrum działalności książnicy. Znakomitym uzupełnieniem krótkiego referatu była prezentacja multimedialna, dzięki slajdom publiczność zebrana w auli mogła na chwilę „cofnąć  się w przeszłość".

Niezwykle ważnym i wzruszającym momentem uroczystości było uroczyste podziękowanie wszystkim osobom, które swoją pracą  przyczyniły się  do rozwoju Biblioteki Publicznej w Golinie na przestrzeni 65.lat. Pamiątkowe medale oraz listy gratulacyjne z rąk współgospodarzy gali Burmistrza Goliny Mirosława Durczyńskiego i Dyrektor Biblioteki Publicznej w Golinie Żanetty  Matlewskiej otrzymali : Jadwiga Kuszyńska emerytowany dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki, Anna Przybysławska- kierownik PiMBP,

Zygmunt Lipiński- kierownik PiMBP, Halina Kwitowska- emerytowana bibliotekarka pracująca w Golinie, Elżbieta Ślebioda- emerytowana bibliotekarka, pracująca w Golinie,  Zofia Wróblewska emerytowana bibliotekarka, pracująca w filii w Przyjmie, Jadwiga Różewicz- emerytowana bibliotekarka  pracująca w filii  w Kawnicach, Karolina Kasprzak - bibliotekarka pracująca w Golinie, Anna Nawrocka- bibliotekarka z filii w Przyjmie oraz Monika Paszek -bibliotekarka w filii w Kawnicach.  Za niepośledni wkład w rozkwit książnicy uhonorowana została również Pani Dyrektor Żanetta Matlewska, która swoją misję   krzewienia czytelnictwa rozpoczynała jako bibliotekarz. Na zakończenie części oficjalnej posypały się wyrazy uznania,  gratulacje oraz prezenty  nie zabrakło również zapewnień o chęci współpracy i deklaracji wsparcia.

            Punktem kulminacyjnym gali jubileuszowej było spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem współorganizowane przez bibliotekę w Golinie w ramach projektu „ Czytaj nie pytaj" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a realizowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Stare Miasto. Wywiad ze  znakomitym językoznawcą przeprowadziła Marta Romaniszyn. To była prawdziwa gratka dla wszystkich, którym nie jest obojętny  język ojczysty. Prof. Bralczyk, zdeklarowany miłośnik konwersacji, wielokrotnie  rozbawił licznie zgromadzoną publiczność  niemal do łez, udowadniając tym samym, że sztuka rozmowy nie zaginęła i że warto ją kultywować,   gość chętnie, z właściwym sobie poczuciem humoru odpowiadał na padające z sali pytania. A było ich mnóstwo. Okazuje się, że wbrew pozorom, sprawy poprawności językowej leżą nam na sercu.

            Wszyscy chętni mogli  kupić najnowsze książki autorstwa  Jerzego Bralczyka, rozchodziły się one jak „ ciepłe bułeczki", a po autograf ustawiła się długa kolejka, każdy chciał  bowiem choć przez moment porozmawiać z tak znaną osobistością, Profesor  oczarował  zebranych swoją osobowością, życzliwością i ciepłem.

Po spotkaniu autorskim czcigodni goście zostali zaproszeni na bankiet, na którym przy suto zastawionych stołach dzielili się wrażeniami z gali oraz snuli plany na przyszłość.

Warto podkreślić, iż honorowy patronat nad jubileuszem 65-lecia istnienia Biblioteki Publicznej w Golinie objął Burmistrz Goliny Mirosław Durczyński, natomiast patronatem medialnym wspomniane obchody objęli Telewizja Wielkopolska oraz Przegląd Koniński.

Uroczystość nie odbyłaby się, gdyby nie wsparcie władz samorządowych, a także lokalnych firm, placówek  oraz organizacji. Serdecznie dziękujemy:

Burmistrzowi Goliny Mirosławowi Durczyńskiemu oraz Radnym Rady Miejskiej w Golinie, Panu Janowi Kasprzakowi- Dyrektorowi Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Golinie, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Golinie, Państwu  Krystynie  i Tadeuszowi Musialikom - właścicielom Kwiaciarni Fantazja w Golinie, Drukarni Trans- Druk w Kraśnicy

Karolinie Kasprzak

1

2

3

4

5

6