Piątek, 21 czerwiec. Imieniny Alicji i Alojzego.
*** UWAGA!!!  Wpłaty za wywóz śmieci należy regulować na indywidualny nr konta ***
Komunikat Urzędu Gminy:
Jesteśmy gminą miejsko - wiejska, położoną na terenie powiatu konińskiego. Naszą misja jest wspieranie rozwoju rolnictwa oraz tworzenie dogodnych warunków do rozwoju gospodarczego dzięki położeniu przy autostradzie A - 2.

News

W Senacie doceniono sołtysów

 

11 czerwca w Senacie wręczono nagrody laureatom 16. edycji konkursu „Sołtys Roku”, organizowanego przez redakcję „Gazety Sołeckiej” i Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Uroczystość poprzedziła konferencja „Sołectwo, sołtys – kompetencje, obowiązki”, przygotowana przez komisje: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej we współpracy z organizatorami konkursu.

Podczas dyskusji podnoszono, że rolą sołtysów przede wszystkim powinno być aktywizowanie środowiska lokalnego. Skupieniu się na takiej pracy przeszkadza często stopień skomplikowania prawa. Dlatego nie trzeba tworzyć nowego prawa, ale umieć dostrzec potrzeby sołectw, i w ten sposób pomóc sołtysom. Dobry przykład partnerstwa lokalnego przedstawił wójt gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski, który kieruje się mądrością pisarza  Antoine de Saint-Exupéry „Jeśli chcesz zbudować statek, nie gromadź ludzi, by zbierali drewno i rozdzielali obowiązki, ale wzbudź w nich tęsknotę za rozległym i niekończącym się morzem”.

Galę konkursu „Sołtys Roku” otworzył przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej senator Piotr Zientarski. Gratulacje sołtysom złożył marszałek Stanisław Karczewski a sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera odczytał list Prezydenta do laureatów i wyróżnionych, w którym m.in. podkreślił, że tytuł Sołtysa Roku to podziękowanie za ofiarną służbę publiczną, za społeczne kompetencje, to hołd dla ich niestrudzonej pracy na rzecz współmieszkańców.

Tytuł Sołtysa Roku 2017 zdobyło 12 sołtysów z całej Polski. Wśród nich były dwie osoby z powiatu konińskiego: Anna Kapturska ze Spławia w gminie Golina i Stefan Kropidłowski z Wieruszewa w gminie Kazimierz Biskupi.

 

 

  

  

  

 g