Poniedziałek, 26 luty. Imieniny Mirosława i Aleksandra.
*** UWAGA!!!  Wpłaty za wywóz śmieci należy regulować na indywidualny nr konta ***
Komunikat Urzędu Gminy:
Jesteśmy gminą miejsko - wiejska, położoną na terenie powiatu konińskiego. Naszą misja jest wspieranie rozwoju rolnictwa oraz tworzenie dogodnych warunków do rozwoju gospodarczego dzięki położeniu przy autostradzie A - 2.

News

Spławie wśród najlepszych

W drugi piątek marca w Ruścu, w mazowieckiej Gminie Nadarzyn odbyły się krajowe obchody Dnia Sołtysa i ogólnopolska konferencja naukowa „Niepodległa i inspirująca wieś polska…” podczas, której ogłoszono laureatów I edycji ogólnopolskiego konkursu „Fundusz sołecki najlepsza inicjatywa”.

Do konkursu zgłosiło się blisko 100 projektów z 15 województw. Wielkopolskę reprezentowała inicjatywa sołectwa Spławie, gmina Golina, pn: „Kiermasz umiejętności, dziedzictwa i talentów”, która wcześniej zwyciężyła edycję wojewódzką. Komisja konkursowa wyłoniła laureatów z każdego województwa, którzy rywalizowali o tytuł najlepszej inicjatywy krajowej. Zwycięstwo przypadło sołectwu Dankowice ze Śląska, gdzie działa młodzieżowa rada sołecka i najmłodsi mieszkańcy aktywnie uczestniczą we wszystkich inicjatywach realizowanych na terenie sołectwa. Drugie miejsce zajęły Chrząstowice z gminy Wolbrom (woj. małopolskie), a trzecie Prądy z gminy Dąbrowa (woj. opolskie). Spławie zajęło VII miejsce. Nagrodę finansową oraz pamiątkowy dyplom, z rąk Prezesa Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów Ireneusza Niewiarowskiego, odebrała pani sołtys Anna Kapturska. Warto podkreślić, że na zakończenie uroczystości wyjeżdżała ona nie tylko z upominkami ale przede wszystkim bogatsza w doświadczenia, którymi podzielili się uczestnicy konferencji. Było to bowiem doskonałe forum wymiany bagażu działań, dobrych oraz ciekawych inicjatyw realizowanych z funduszy sołeckich i nie tylko, na terenie całego kraju. Ponadto na konferencję złożyły się sesje: 1. „Sołeckie inspiracje" poświęcone świetnym przykładom aktywności młodzieży w Dankowicach, Bookcrossing (halo książka) w sołectwie Wójtowo, Logo w Laskach i zmiana otoczenia na lepszy model w Rozalinie; 2. „Niepodległa wieś 100 lat temu i dziś" – opowieści o dawnych obyczajach na wsi, organizacji samorządu w Polsce i dziejach urzędu sołtysa a wszystko w miłej, przystępnej formie z odrobiną humoru.

stąpili prof. Michał Kopczyński, prof. Włodzimierz Mędrzecki, redaktor Joanna Iwanicka, prezes Piotr Szczepański i dr Jan Hebda autor książki "Z sołtysami i wójtem przez wieki";
3) Ogłoszenie wyników krajowego konkursu "Fundusz sołecki najlepsza inicjatywa";
I) Dankowice, gm Krzepice, woj. śląskie;
II) Chrząstowice, gm. Wolbrom, woj. małopolskie;
III) Prądy, gm. Dąbrowa, woj. opolskie;
WYRÓŻNIENIA: Piaseczna Górka, gm. Morawica, woj. świętokrzyskie i Zastań, gm. Wolin, woj. zachodniopomorskie.
Więcej o zwycięzcach: https://web.facebook.com/senatorniewiarowski/
4) Wystąpienia gości w tym inicjatora "Odnowy wsi" w Polsce- posła Ryszarda Wilczyńskiego i posłanki Doroty Rutkowskiej.
Pobyt w pięknej Szkole Podstawowej w Ruścu umilił występ zespołu Nok Pęd Band i na zakończenie smaczny posiłek. Brawo Stowarzyszenie Sołtysi Mazowsza!Wystąpienia gości w tym inicjatora "Odnowy wsi" w Polsce- posła Ryszarda Wilczyńskiego i posłanki Doroty Rutkowskiej.
Konferencję zorganizowało Stowarzyszenie Sołtysi Mazowsza i Gmina Nadarzyn przy partnerstwie merytorycznym Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, pod patronatem naukowym PAN i medialnym Gazety Sołeckiej.

Współpraca:
Województwo Łódzkie Promuje Łódzkie